Jak wyciągnąć zapieczony wtryskiwacz - VIBRO SYSTEM

Opublikowany: 14. 06. 2019 | Kategorie: Porady

Jak wyciągnąć zapieczony wtryskiwacz - VIBRO SYSTEM

Jak wyciągnąć zapieczony wtryskiwacz? Czasami wręcz – jak wyszarpać zapieczony wtrysk?! Takie pytania coraz częściej zadają sobie mechanicy naprawiający samochody z silnikiem diesla.

Nie jest to łatwe. Tak brzmi najprostsza odpowiedź. Czy na pewno?

W wielkim skrócie problem zapieczonego wtrysku bierze się z wody, która dostaje się nad pokrywę głowicy i spoczywa we wszelkich jej zagłębieniach, w tym w gniazdach wtryskiwaczy. Woda bierze się z deszczu i spływa z podszybia, z częstego mycia silnika lub z uszkodzonych przewodów spryskiwaczy i chłodnicy. Długotrwałe działanie wody powoduje korozję stalowej obudowy wtryskiwacza oraz „wgryzanie się” rdzy w miękką aluminiową głowicę. Złogi rdzy klinują wtrysk i po odkręceniu nakrętki mocującej nie można go wyciągnąć – choć został tam z łatwością włożony.

Jest kilka skutecznych systemów i technologii wyciągania wtryskiwaczy. Spośród nich wyróżnia się niewątpliwie Pichler, który jest mistrzem w wyciąganiu ekstremalnie mocno zapieczonych wtrysków. Natomiast aż 75% wtryskiwaczy, których nie można zdemontować zwykłymi narzędziami jest zapieczonych w stopniu średnim i mocnym. W takim przypadku odpowiednią technologia dysponuje ROOKS. Jak zatem wygląda i jak działa technologia marki ROOKS?

Jest to technologia VIBRO SYSTEM oparta o siły tętniące wysokich częstotliwości. Siła tętniąca, czyli udarowa jest do trzech razy bardziej skuteczna w rozbijaniu połączeń i zgorzeli korozyjnych od siły stałej lub rosnącej liniowo. Rdza ulega szybkiemu zmęczeniu i następuje ścięcie ognisk korozji a wtryskiwacz zostaje wyjęty z gniazda w głowicy.

Foto 1: VIBRO SYSTEM ROOKS w działaniu; młot pneumatyczny OK-04.0100

Sercem narzędzi VIBRO SYSTEM marki ROOKS jest bardzo silny młot pneumatyczny z szybkozłączem oraz ściągacz bezwładnościowy. Sam młot dysponuje energią uderzenia sięgająca prawie 7 J. Młot w parze ze ściągaczem pozwala na uzyskanie uciągu porównywalnego z prasą hydrauliczną 10 a nawet 12 ton! Uzupełnieniem dla młota i ściągacza są adaptery do różnych wtryskiwaczy funkcjonujących na rynku. Pełen program liczy zaledwie 10 narzędzi! To ogromna zaleta systemu ROOKS, ponieważ oznacza niski koszt, w stosunku do rozwiązań konkurencji.

Foto 2: ściągacz bezwładnościowy ROOKS OK-05.0010

Cały program narzędzi VIBRO SYSTEM przedstawiony jest w tabeli 1:

TAB.1

OK-04.0100Młot pneumatyczny z szybkozłączem, VIBRO SYSTEM
OK-05.0009Zestaw adapterów do wtryskiwaczy Delphi/Bosch, VIBRO SYSTEM
OK-05.0010Ściągacz VIBRO SYSTEM do wyciągania wtryskiwaczy, 2 kg
OK-05.0011Adapter do wtryskiwaczy Bosch, dwupunktowy, VIBRO SYSTEM
OK-05.0012Adapter do wtryskiwaczy Simens M25, VIBRO SYSTEM
OK-05.0013Adapter do wtryskiwaczy Simens M27, VIBRO SYSTEM
OK-05.0014Adapter do wtryskiwaczy Denso M20, VIBRO SYSTEM
OK-05.0015Adapter do wtryskiwaczy Delphi M14, VIBRO SYSTEM
OK-05.0016Adapter do wtryskiwaczy pod przewód paliwa M12, VIBRO SYSTEM
OK-05.0017Przegub kulowy do ściągacza VIBRO SYSTEM
Foto 3: adapter dwupunktowy Bosch OK-05.0011; przegub kulowy OK-05.0017; adapter Simens M27 OK-05.0013

Zasada pracy VIBRO SYSTEMU jest prosta. Należy odkręcić cewkę wtryskiwacza, wyjąć zaworek i wkręcić odpowiedni adapter do wtryskiwacza. W przypadku wtryskiwacz Bosch stosuje się adapter dwupunktowy, który rozkłada siłę na gwint wewnętrzny i zewnętrzny, jest to optymalne rozwiązanie. Następnie należy połączyć ściągacz bezwładnościowy z adapterem (gwint 5/8”). Czasami pomocny jest przegub kulowy, który umożliwia pracę pod kątem do 30° a to jest niekiedy konieczne ze względu na brak miejsca lub położenie wtryskiwacza. Przegub mocujemy wówczas do adapteru a ściągacz do przegubu. W ściągaczu mocujemy króciec udarowy, który połączony jest z młotem pneumatycznym. Szybkozłącze młota umożliwia swobodną pracę króćca przy długim skoku roboczym młota pneumatycznego. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dokręcenie wszystkich elementów systemu oraz dokręcenie nakrętek kontrujących. Ponieważ VIBRO SYSTEM to narzędzie udarowe, niedokręcone elementy mogą ulec zniszczeniu. Jeśli nakrętki nie będą skontrowane to gwinty w ściągaczu i adapterach zostaną uszkodzone. To samo dotyczy dokręcenia i skontrowania szybkozłącza młota pneumatycznego - do króćca udarowego.

Dane techniczne VIBRO SYSTEMU są następujące: energia uderzenia 6,9 J; 2200 cykli na minutę oraz bardzo długi skok pracy – aż 98 mm. Młot pneumatyczny posiada szybkozłącze które oprócz łatwego mocowania króćca umożliwia jego swobodną pracę i nie pręży przy maksymalnym wychyleniu (co często ma miejsce w przypadku mocowania na króćców za pomocą sprężyny). Młot dodatkowo musi być wąski i dość długi, żeby zmieścił się wzdłuż ramienia ściągacza bezwładnościowego i pracował idealnie w jego osi. Wszystkie adaptery wykonane są z wysokostopowej stali narzędziowej utwardzanej termicznie. Ściągacz bezwładnościowy ma ramię o długości 50 cm oraz wagę 2 kg. Zasilanie systemy stanowi instalacja pneumatyczna o ciśnieniu 6,3 BAR.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Co u nas słychać, czyli aktualności z ROOKS

Nowa kamera inspekcyjna ROOKS!

Nowa kamera inspekcyjna ROOKS!

Data dodania:
15
02
2024
0
Zobaczyć więcej, to czasami oznacza zobaczyć głębiej. Są takie sytuacje, które wymagają zdiagnozowania problemu, który kryje się w głębi niedomagającego mechanizmu. Inspekcja...
Czytaj więcej
BLACK WEEK Z ROOKS!

BLACK WEEK Z ROOKS!

Data dodania:
07
11
2023
0
Szanowni Klienci! Sympatycy marki ROOKS i doskonałych narzędzi! Zapraszamy do zakupów narzędzi ROOKS w trakcie BLACK WEEK w dniach 22-26 listopada 2023. W tym czasie możecie kupić niemal...
Czytaj więcej
ROOKS na MOTOR SHOW!

ROOKS na MOTOR SHOW!

Data dodania:
05
10
2023
0
  Z ogromną radością zapraszamy wszystkich miłośników motoryzacji i doskonałych narzędzi ROOKS na targi MOTOR SHOW, które odbywają się w Nadarzynie w dniach 13-15 października...
Czytaj więcej

Dlaczego powinieneś wybrać ROOKS?

2000 produktów
10 lat doświadczenia
Terminowa wysyłka
Darmowa dostawa